TIP NA VÝLET

Kam na výlet, to je otázka, kterou si kladu téměř celé léto. Ale když se nad tím zamyslím, zjistím, že je spoustu míst v okolí, kde jsem ještě nebyl.

V bezprostřední blízkosti je už několikrát zmiňovaná Kulivá hora, kde je nádherný výhled na celou okolní přírodu. Vřele doporučuji. Rovněž je osvědčená procházka na pískovnu (rozcestí Sulava), kde je velká louka, na níž se mohou pást srnky nebo zde můžete vidět jezdce na koních. Poslední dobou je zvykem, že na pálení čarodejnic sem zavítají stovky maldých lidí aby tzv. zapařili na systémky. Přijedou sem ozvučený autobusy a jede se nonstop. Když pak ráčí odjet, zůstanou zde haldy odpadků a rozoraná louka. Ale přesto je to krásná procházka.

Klasickým výletem je pro mne každoroční "pouť" na Karlštejn . Není k tomu asi co dodat, bezesporu nejatraktivnější historická památka celého Českého krasu. Přitahuje turisty z celého světa. Je zde pochopitelně vlakové nádraží. Vlaky přijíždějí směrem z Černošic. Dá se tam taky jít pěšky a je to trasa i pro nezdatné turisty. Můžete jít po silnici nebo také přes Vonoklasy a lesními cestami směrem na Karlík. Všude tam jsou ukazatelé. Nezapomeňte se stavit na téměř zapomenutých troskách hradu Karlík, který sloužil jako opěrný bod před Karlštejnem. Moc toho zde neuvidíte, ale přesto se tam podívejte. Tato zřícenina vlastně leží v Karlickém údolí, které má téměř až exotický nádech. Nedaleko Mořiny jsou opuštěné lomy Velká a Malá Amerika či Mexiko . Přístup je zde obtížný, ale lidi se dále spouštějí po laně dolů. Mimojiné se zde točilo několik filmů (Limonádový Joe). Tyto lomy opravdu připomínají scénerii z westernovek. Je zde i česká obdoba Niagárských vodopádů, jsou nedaleko Karlštejna a leží na Bubovicém potoce, proto se jim říká Bubovické vodopády.

V přilehlém okolí jsou rovněž Koněpruské jeskyně s nádhernou krápníkovou výzdobou. Našly se zde i kosterní pozůstatky kvartérních zvířat např. medvěd jeskynní (Ursus spaeleus). Jsou rovněž zimovištěm početné netopýří populace.

No a nesmím zapomenout na, moje oblíbené, keltské oppidum Závist na Zbraslavi, jež bylo tedhdy největším městem ve střední Evropě. A dodnes můžeme obdivivat rozsáhlé obranné valy (několik m vysoké), které táhnou až k Dolním Břežanům. Celý komplex oppida je tvořed 2 rozsáhlými komplexy (kopci). Šancí a Hradištěm. Na Hradišti jsou archeologické výkopy, odkryté ploše se říká akropole. Zde byly druidské svatyně, kde se konaly náboženské obřady včetně obětování lidí. Druhý kopec Šance sloužil především jako sídlo panovníka. A šlo o nedobytnou pevnost. Za války zde prý byli zakopáni Němci a měli tak celou Zbraslav pod sebou jako na dlani.

Na Zbraslavi je známý Zbraslavský klášter a na zbraslavském náměstí se každoročně na podzim koná sraz veteránů (automobilů).

Vzálenější výlety jsou do Dobříše či na Slapy, které oceníme zejména při letních pařácích, ale teď, kdž tam jsou ty utopený mrtvoly v těch sudech.......tak nevím, radši se opláchnu v lavoru.